Укртрансбезпека інформує про судову практику у справах щодо оскарження дій виконавчої служби з примусового виконання постанов про накладення штрафів за порушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, що зафіксовані в автоматичному режимі.

Суть справи

Перевізник звернувся до суду із позовом, в якому оскаржив дії відділу державної виконавчої служби та просив скасувати постанови про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання постанов про притягнення до відповідальності за адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі.

Аргументи порушника

На думку позивача, постанова Укртрансбезпеки, на підставі якої державним виконавцем прийнято постанову про відкриття виконавчих проваджень, не підлягає примусовому виконанню, оскільки не набрала законної сили через те, що він її не отримував. Також він наголошував, що постанова Укртрансбезпеки ним було виконана у добровільному порядку після їх оскарження в суді, а штрафи сплачені у день ухвалення остаточного рішення судом апеляційної інстанції. У зв’язку з цим, законні підстави для примусового виконання постанови відсутні.

Позиція суду

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 17.10.2024 у справі № 120/12513/24 у задоволенні позову відмовлено https://reyestr.court.gov.ua/Review/12238644.

Колегія суддів Сьомого апеляційного адміністративного суду постановою від 10.12.2024 залишила рішення суду першої інстанції без змін https://reyestr.court.gov.ua/Review/123657352.

Суди застосували правові висновки Верховного Суду в постанові від 06.05.2020 у справі № 815 / 6844 / 17, за якими органи ДВС і приватні виконавці у силу Закону України «Про виконавче провадження» не наділені повноваженнями перевірки факту оскарження відповідної постанови (виконавчого документу) в судовому порядку, перевірки правильності заповнення найменувань сторін виконавчого провадження тощо. Отримавши виконавчий документ, державний виконавець обтяжений обов’язком винести постанову про відкриття виконавчого провадження не пізніше наступного дня.

Таким чином, державний виконавець за умов відсутності підстав для повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, «має своїм обов’язком» винести постанову про відкриття виконавчого провадження.

#Судова_практика