Безбар’єрний простір
1. Мета розділу
Безбар’єрність – нова суспільна норма, що потребує змін у нашій свідомості, зокрема відмови від стереотипних суджень та узагальнень. Для її утвердження важливо проводити інформаційні та просвітницькі заходи, які допоможуть підвищити культуру безбар’єрності й трансформувати існуючу комунікацію у інклюзивну.
Ми підтримуємо реалізацію Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року і працюємо над тим, щоб наші послуги були інклюзивними, зручними і зрозумілими для кожного.
Складові безбар’єрності: простою та доступною мовою розкрито, що таке бар’єри, стереотипи, інклюзія, залучення, недискримінація, толерантність, прийняття, доступність, гендерна рівність, універсальний дизайн тощо.
Правила мови: пояснені принципи безбар’єрної мови – мови, у якій відсутні слова і фрази, що демонструють упереджене, стереотипне або дискримінаційне ставлення до людини.
У словнику зібрані поняття, які некоректно вживати стосовно різних людей. Тут пропонуються варіанти, як говорити правильно і пояснюється, чому саме так.
Безбар’єрність — це мозаїка у масштабі всього суспільства.
Вона складається з багатьох речей: великих і маленьких.
Це і зручність наших міст, і коректне спілкування з людиною незалежно від її особистих рис, і турбота про психічне здоров’я.
Це доступна освіта, культура та працевлаштування для людей будь-якого віку.
Та усі ці напрями об’єднує головна ідея — людина у центрі.*
Корисні матеріали:
- Довідник безбар’єрності
- Гайд безбар’єрних подій
- Керівництво з використання дизайн-системи безбар’єрності
- Айдентика
- Типові рішення щодо використання кольорів та дизайну оформлення комунікації в рамках реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 рок
- Рекомендації щодо викладення інформації суб’єктами владних повноважень у форматах, що забезпечують доступність її сприйняття
2. Доступність об'єктів Укртрансбезпеки
- Об'єкти Укртрансбезпеки в регіонах поступово адаптуються для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп.
- Вхід до приміщень обладнується пандусами або викликом персоналу.
- У центральному офісі забезпечено доступність для користувачів з порушенням слуху, зору, опорно-рухового апарату.
3. Електронні сервіси та цифрова доступність
- Наш офіційний сайт розробляється з урахуванням вимог доступності (WCAG 2.1 AA).
- Планується впровадження аудіо-версії сайту, можливості змінити розмір шрифту, кольорову схему тощо.
- Найпопулярніші послуги доступні онлайн (посилання на e-послуги).
4. Контакти відповідальної особи за безбар’єрність
Костіна Наталія Михайлівна
Завідувач сектору стратегічного розвитку та підтримки реформ
Email:
5. Нормативно-правова база
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 березня 2025 р. № 294-р «Про внесення змін до Національної стратегії із створення безбар'єрного простору в Україні на період до 2030 року»
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 березня 2025 р. № 374-р «Про затвердження плану заходів на 2025—2026 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року»
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2024 р. № 1301-р «Деякі питання комунікаційної підтримки реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року»
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2023 р. № 1046-р «Про схвалення рекомендацій щодо викладення інформації суб’єктами владних повноважень у форматах, що забезпечують доступність її сприйняття»
- Постанова Кабінету Міністрів України від 14.04.2021 № 366 «Про Національну стратегію зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року»
- Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю»
- ДСТУ EN 301 549:2019 «Вимоги щодо доступності ІКТ-продуктів і послуг»
6. Міжнародне та міжвідомче співробітництво
Укртрансбезпека бере участь у реалізації спільних ініціатив з міжнародними партнерами та громадськими організаціями у сфері забезпечення транспортної доступності та цифрової інклюзії.
7. Зворотний зв'язок
Маєте зауваження або пропозиції щодо покращення безбар’єрності в Укртрансбезпеці?
Надішліть нам повідомлення: https://complaint.dsbt.gov.ua/